Usuwanie zmarszczek palacza i zmiana nawyków

Zmarszczki palacza to te, które pojawiają się w postaci pionowych załamań skóry nad górną wargą. Ich przyczyną nie jest oczywiście tylko nałóg tytoniowy, ale osoby, które palą papierosy, są narażone na ich występowanie znacznie częściej.

Bruzdy nad górną wargą mogą pojawić się już po 25 roku życia. Jedną z przyczyn jest mimika twarzy – 50 mięśni, które znajdują się pod tkankami skóry, są praktycznie w ciągłym ruchu, naprzemiennie rozciągają się, napinają i rozluźniają. Nadmierne używanie aparatu mowy, robienie grymasów może proces powstawania bruzd tylko przyśpieszyć. Uznaje się, że zmarszczki palacza występują częściej również u osób, które składają usta w tzw. dzióbek, na przykład pijąc często przez słomkę.

Proces tworzenia się zmarszczek jest nieunikniony. Nie możemy go powstrzymać, ale udaje się go skutecznie spowolnić albo zniwelować jego skutki. Usuwanie zmarszczek palacza może nastąpić poprzez zmianę codziennych nawyków, kiedy tylko te są jeszcze delikatne i płytkie oraz codzienną pielęgnację skóry twarzy (np. poprzez stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego Richevon). Wgłębienia, które są już głębokie, można skutecznie zwalczyć zabiegami z zakresu medycyny estetycznej.

Naturalne sposoby walki ze zmarszczkami palacza

Ważna jest przede wszystkim zmiana nawyków. Zmarszczki powstają nie tylko w procesie układania ust podczas palenia papierosów. Szkodliwy dla skóry jest również dym tytoniowy, który w jej głąb się wchłania. Aby zapobiec nieestetycznym zmianom, warto rzucić tytoniowy nałóg i cieszyć się nie tylko młodym wyglądem, ale również zdrowiem. Należy również zwracać uwagę na mimikę twarzy. Uznaje się, że zmarszczki nad górną wargą pojawiają się szybciej u osób, które nazbyt często wykonują grymas złości.

Usuwanie zmarszczek palacza – medycyna estetyczna

Pukając do gabinetu dermatologicznego albo odwiedzając klinikę medycyny estetycznej, możemy być pewni, że kuracja przeciwzmarszczkowa zostania dla nas dobrana indywidualnie. Lekarz musi wziąć pod uwagę kondycję naszej skóry, ale także oczekiwania, jakie mamy względem zabiegów.

Płytkie zmarszczki palacza niweluje się najczęściej łagodnymi peelingami bądź maskami kolagenowymi. Kilka serii sprawi, że zrogowaciały naskórek zostanie usunięty, kolagen wniknie w głąb skóry i pobudzi ją do regeneracji. W efekcie skóra będzie gładka. Takie zabiegi warto powtarzać cyklicznie, średnio raz na 6 miesięcy. Co ważne, łagodne metody są w pełni bezpieczne i nie wywołują żadnych skutków ubocznych.

Głębokie zmarszczki palacza zostaną zaś zniwelowane innymi zabiegami. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu wypełnienie kwasem hialuronowym, botoks albo laseroterapię. Wypełniacze wykorzystuje się w przypadku zmarszczek mimicznych, jak i tych powstałych w procesie starzenia się skóry. Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w bruzdy. Te zostają od razu wypełnione, a skóra zyskuje cały kompleks odżywczych substancji. Dzięki temu zostaje pobudzona do naturalnej odnowy.

Zmarszczki mimiczne można zaś wygładzić botoksem. Toksyna botulinowa unieruchamia mięsień i pozostawia go rozluźnionym. Efekty są widoczne przez około 6 miesięcy, po czym zabieg można ponownie powtórzyć.

Laserowe usuwanie zmarszczek jest idealną metodą upiększającą, ale tylko w przypadku zmarszczek płytkich, świeżych. Cząsteczki laserowego światła docierają w głąb skóry, eliminują zniszczone komórki i tworzą zupełnie nowe, dzięki którym następuje regeneracja. Po 3-5 zabiegach skóra odzyskuje pełne napięcie i jędrność.

Bibliografia

1. Osminina N., Odmładzanie twarzy, 2014
2. Ascher B., Injection treatments in cosmetic surgery, 1995
3. Raszeja-Kotelba B., Bohdanowicz D., Problemy dermatologiczne okresu starzenia się 2002
4. Gugler Ch., Lifting bez skalpela – trening mięśni twarzy, 2014

5 (100%) 3 głosów

5 komentarzy do “Usuwanie zmarszczek palacza i zmiana nawyków

  1. Zeby to było takie proste… Tyle razy już kupowałem tabex i tak dalej i palę. Niestety nałóg jest silniejszy. Ale jak oglądam zdjęcia ludzi którzy palą nałogowo np. 20 lat to mnie przeraża, co się z ich organizmem dzieje……

  2. No właśnie, może pokażę żonie, to rzuci palenie. Może argument zmarszczkowy na nią podziała. Dzięki za wpis!

  3. Odkąd nie palę to moja cera przede wszystkim nie jest szara. A czy nie ma zmarszczek?? Hmmm pewnie tak, bo skoro wygląda na odżywioną, to i lat się odejmuje 😀

  4. Byłam na konsultacjach u dermatolożki i ona poleciła mi richevon, bo mówi że na razie nie potrzebuję zabiegu 😀 Powiedzcie, serio dobry jest ten krem czy ściemniają?

    1. Richevon jest delikatny, szybko się wchłania no i ma dobry skład 🙂 Myślę, że będzie odpowiedni dla osób, które mają pierwsze zmarszczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *