Jak zwalczać zmarszczki palacza – pionowe zmarszczki nad ustami? Lepiej wybrać krem przeciwzmarszczkowy czy zabieg?

Zmarszczki palacza pojawiają się nie tylko u osób, które pozostają w nałogu tytoniowym. To bruzdy występujące w okolicach ust, które są wynikiem nadmiernej mimiki twarzy, fotostarzenia się skóry czy wpływu niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Zmarszczki pojawiają się na delikatnej skórze twarzy około 30-go roku życia, ale proces ich powstawania rozpoczyna się znacznie wcześniej, już po 20-tych urodzinach. Czas, w jakim staną się wyraźne i szpecące twarz zależy od wielu czynników. Wpływ na to ma również codzienna dieta, styl życia, metody pielęgnacji skóry twarzy czy jakość i dobór stosowanych kosmetyków. Oczywiście, pionowe zmarszczki nad ustami i te w kącikach ust pojawią się szybciej również u osób, które palą papierosy. Szybciej występują też u kobiet, bo to ich skóra jest znacznie bardziej delikatna i podatna na działanie destrukcyjnych czynników. Dermatolodzy i kosmetolodzy wyróżniają co najmniej kilka typów zmarszczek, jakie widoczne stają się w obrębie warg na twarzy.

Zmarszczki mimiczne

Są efektem nadmiernej gestykulacji i używania aparatu mowy – pojawiają się najszybciej. Zmarszczki mimiczne to również efekt uśmiechania się. Zauważyć je można w kącikach ust, biegną aż do obrzeży płatów nosowych.

Zmarszczki marionetki

Biegną pionowo, po obu stronach kącików ust. Bruzdy tego rodzaju są efektem mimiki twarzy, w szczególności często powtarzanych grymasów złości i smutku.

Pionowe zmarszczki nad ustami

Powstają poprzez mówienie i składanie warg w tzw. dzióbek. To właśnie zmarszczki palacza, które zresztą dużo szybciej pojawiają się u osób palących papierosy. Bruzdy tego rodzaju są najtrudniejsze do zniwelowania i najbardziej oszpecają twarz.

Naturalne sposoby niwelowania zmarszczek wokół ust i dobry krem przeciwzmarszczkowy

Idealnie jest, kiedy reagujemy jeszcze zanim zmarszczki w okolicach ust staną się w ogóle widoczne. Aby opóźnić proces ich powstawania, przydaje się odpowiednia dieta. To przede wszystkim taka, która zawiera mnóstwo antyoksydantów i witamin, które wpływają na odpowiednią elastyczność skóry. W skład codziennej diety powinny wchodzić między innymi borówki, marchew, orzechy, jajka, pomidory, szpinak, tuńczyk czy sałata. Ograniczać powinno się zaś cukry proste i węglowodany a całkowicie wyeliminować używki, takie jak papierosy czy alkohol. Kolejny sposób na utrzymanie młodego wyglądu przez długie lata to joga twarzy. Codzienne masowanie skóry po wieczornym demakijaży, doskonale dotleni ją i wspomoże ukrwienie. Dzięki temu odżywcze preparaty będą się lepiej wchłaniać. Krem przeciwzmarszczkowy z kwasem hialuronowym i witaminowe serum Richevon to zresztą kolejne metody na to, by przeciwdziałać zmarszczkom. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie kosmetyki pielęgnacyjne powinny być dobierane odpowiednio do rodzaju skóry, jej kondycji i wieku.

Medycyna estetyczna w walce ze zmarszczkami palacza

Jeśli zmarszczki są już widoczne, warto wykorzystać nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Współpraca naukowców z medykami pozwoliła opatentować co najmniej kilka skutecznych metod, dzięki którym bruzdy w okolicach ust mogą zostać skutecznie wygładzone. Jeśli zmarszczki nad ustami są wynikiem nadmiernej mimiki twarzy, warto skorzystać z zabiegu ostrzyknięcia botoksem. Toksyna botulinowa nie usunie bruzd, ale naturalnie je wygładzi na pewien czas (4-7 miesięcy). Botoks wstrzykuje się w zwiotczały mięsień, który zostaje okresowo unieruchomiony. Jeśli zmarszczki zaś są efektem starzenia się skóry, idealne będą wypełniacze. To najczęściej preparaty odżywcze na bazie nawilżającego kwasu hialuronowego, kolagenu i witamin. Ich wstrzyknięcie pod skórę pobudzi tkanki do naturalnej odbudowy. Efekt liftingu jest natychmiastowy i utrzymuje się średnio przez 6 miesięcy.
Przeczytaj więcej o likwidacji zmarszczek.

Bibliografia

1. Gugler Ch., Lifting bez skalpela – trening mięśni twarzy, 2014
2. Talib N., Młoda bez skalpela, 2016

4.8 (95%) 4 głosów

5 komentarzy do “Jak zwalczać zmarszczki palacza – pionowe zmarszczki nad ustami? Lepiej wybrać krem przeciwzmarszczkowy czy zabieg?

 1. To prawda, richevon bardzo spoko 😀 może nie działa jak zabieg kwasem – od razu, ale naprawde napina i nie trzeba wydawac 1000 zł

 2. Gdyby tych zabiegów nie trzeba było powtarzac. Ale wydam hajs, spuchne, bede wygladac jak potwor i za pul roku to samo? Nie jestem frajerkom.

 3. Ja nie palę, nie piję, jem zdrowo a i tak skórę mam wiotką.
  To u nas rodzinne.
  Włosy trzy na krzyż.
  I jeszcze zwisy.
  No tragedia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *