Implanty zębowe – przeczytaj czy warto je mieć

Implant zęba

Implanty zębowe to rozwiązanie pomocne każdemu kto z różnych przyczyn utracił naturalne korzenie zęba. Pełnią dwie funkcje: estetyczną i zdrowotną. Nie każdy może je założyć, ale osobista konsultacja z dentystą rozwieje wszystkie wątpliwości.

Implanty nie są dla wszystkich

Implanty, czyli tytanowe śruby są materiałem, który ma zastąpić naturalny ząb, nie są dla wszystkich – mogą być więc zastosowane wyłącznie u osób, u których proces rozrostu kości został zakończony. Przeciętnie jest to przekroczenie 16 roku życia, choć dokładnego potwierdzenia trzeba oczekiwać ze strony lekarza stomatologa, który indywidualnie zbada sytuację.

Rodzaje implantów

Są dwa rodzaje implantów proponowanych przez stomatologów:

 • Implant tytanowy – szary i tradycyjny, bardzo dobry i perspektywiczny do użytkowania, ale u niektórych osób dochodzi do obniżania się linii dziąseł, co wpływa na odsłonięcie implantu i pogorszenie estetyki jamy ustnej. Dwutlenek tytanu używany do produkcji implantu może wywołać alergię.
 • Implant cyrkonowy – nowoczesny i polecany ze względu na kolorystykę zbliżoną do naturalnego odcienia zębów.

Cena implantu – ile kosztuje implant zęba i od czego to zależy?

Implant zęba - zdjęcieCena implantu jest wysoka – o tym ile kosztuje implant zęba decydują jednak cenniki poszczególnych gabinetów. Porównując do siebie rodzaje implantów, wszystkie gabinety są  jednak zgodne co do tego, że implanty tytanowe kosztują mniej niż cyrkonowe.

Tytanowe wyniosą średnio około 2 000 złotych, cyrkonowe – od 2 5000 do 3 000 złotych. Implanty zębowe nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Proces badania i przygotowywania do zabiegu (związany m.in. z wykonywaniem zdjęć) to dodatkowe koszty po stronie pacjentów.

Implant zębowy – czy tylko estetyka?

Implant zęba oprócz tego, że uzupełnia prawidłowy układ jamy ustnej i właściwą ilość zębów (walor estetyczny), zapobiega całkowitej utracie kości. Zbyt długie zwlekanie z zabiegiem, spowoduje jej nieodwracalny zanik. Do założenia implantu warto więc przystąpić jak najwcześniej.

Implanty zębowe – przeciwwskazania do założenia

Implanty zębowe nie powinny być zakładane u osób:

 • chorych na cukrzycę.
 • zmagających się z problemami dziąseł, w tym parodontozą.
 • chorych na nowotwory.
 • chorych w trakcie leczenia antybiotykowego lub hormonalnego.
 • w okresie ciąży lub karmienia piersią.
 • chorych na zaburzenia układu krwionośnego.

Implant zęba – jak wygląda zabieg?

Implant zęba może znaleźć się w jamie ustnej w czasie jedne wizyty u stomatologa. Dzięki znieczuleniu miejscowemu, pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Implanty zębowe są bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wymaga się udziału chirurga lub pobytu w szpitalu.

Implanty zębów – mam i co dalej?

Implanty zębów wymagają zachowania ostrożności przede wszystkim przez kilka godzin po zakończeniu zabiegu.

Należy ochładzać miejsce poprzez np. przykładanie lodu do policzka. Warto unikać zimnych lub bardzo ciepłych potraw, zadbać o specjalistyczną, wyjaśnioną przez dentystę higienę jamy ustnej i regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych. Implanty zębowe mogą prawidłowo utrzymywać się przez całe życie, jeśli przestrzegamy odgórnych zasad.

4.6 (91.11%) 9 głosów

15 komentarzy do “Implanty zębowe – przeczytaj czy warto je mieć

 1. Droga inwestycja ten implant zębowy. Moja koleżanka ma taki implant. Stomatolog powiedział jej, że jeśli będzie dbać o higienę jamy ustnej to implant zębowy starzy jej nawet na 30+ lat.

  1. Wszystko zależy od tego z jakich materiałów będzie implant zębowy. Ja wstawiałam w K2Dental u Pana Krystiana Krupskiego i już mam go dobre 2 lata:)

   1. Również tam byłam. Bardzo sympatyczni ludzie. Najlepsze było to, że wyniki i zdjęcia dostałam bardzo szybko – niby mają tak jakieś super nowoczesne urządzenia

 2. Implant zębowy to bardzo fajna sprawa. Teraz mamy z czego wybierać bo kiedyś był tylko implant tytanowy..Ważne aby też taki zabieg przeprowadził dobry specjalista

 3. a co będzie jak taki implant zebowy się nie przyjmie.. Czy wtedy już nie ma opcji założenia ponownie takiego implantu?

  1. Prawdopodobieństwo, że taki implant się nie przyjmie wynosi mniej niż 2% 🙂 no i główną przyczyną tego może być palenie papierosów.

  2. Jasne, że istnieje opcja ponownego założenia implantu zębowego tylko szansa na przyjęcie się wszczepu będzie minimalnie mniejsza 🙂

 4. tańszy implant tytanowy nie oznacza, że jest gorszy od cyrkonowego – słyszałem, że te cyrkonowe są zalecane dla osób, które są uczulone na nikiel.

 5. ogarnijcie sobie jak wygląda proces przeprowadzenia wszczepu implantu zębowego to zdacie sobie sprawę, że to nie są aż tak drogie rzeczy:)

  1. Widziałem 🙂 Założenie takiego implantu zębowego jest bardzo skomplikowaną sprawą do tego dochodzą różne dodatkowe zabiegi jak ta regeneracja kości w przypadku brak zęba przez dłuższy czas..

  1. mosty też dobra opcja, ale raczej stosowane są w przypadku gdy zęby sąsiadujące z luką są w kiepskim stanie i wymagają odbudowy ( wtedy nie będziemy żałować, że zostały spiłowane :))

   1. no i trzeba dodać, że w miejscu brakującego zęba będzie zanikać kość, więc tutaj znów ma przewagę implant zębowy, który podczas wkręcania w szczękę/żuchwę zrośnie się z tkanką i będzie stymulował kość co zatrzyma jej zanik.

 6. Kumpel kupił sobie implant zębowy na promocji wziętej z groupona i po 3 latach mu ten implant odpadł i musiał iść ponownie wykonać zabieg :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *